Vyberte stranu

Absinth inak nazývaný aj ako “Zelená víla” bol na prelome 19. a 20. storočia veľmi obľúbený. Je horký, vysoko alkoholický a bylinný destilát s obsahom alkoholu zvyčajne od 50% do 70%. Vyrába sa esenciou bylín, postupnou destiláciou a konečným farbením. Základ tohto nápoja tvoria byliny ako aníz, fenikel, palina pravá a koriander, ktoré sa dokonale dopĺňajú a vytvárajú komplexnú chuť nápoja. Jeho horká chuť je vďaka absintínu.

Ako vznikol

Recept absintu napísal doktor Pierre Ordinaire v roku 1792. Stal sa tak priekopníkom tohto palinového nápoja. Ľudia v minulosti absint pokladali za liek na každú chorobu. Dostal názov La Fee Verte alebo Zelená víla, ktorý sa používa dodnes. Bol to hlavne liekom na slabý apetít a zažívacie ťažkosti. Bola to aj ingrediencia, ktorá sa pridávala do vína za účelom opojnejších účinkov.

Názov „Zelená víla“ vystihovalo mytológiu, čary ale aj omamnou energiou žien a pomohlo to väčšej popularite absintu.

Prvá fabrika, v ktorej sa vyrábal absinth, sa otvorila v roku 1797 príbuzným Henryho-Louia Permonda vo Švajčiarsku. V tomto roku otvorili aj druhú fabriku na jeho výrobu. Nachádzala sa v Pont-Arles vo Francúzsku. A tento výrobok začal expandovať do celého sveta.

 

Bairnsfather Kyle Cannabis Absinth

Tip na produkt:  Bairnsfather Kyle Cannabis Absinth

 • obsahuje maximálny obsah nedestilovanej zmesy liečivých bylín
 • pripravuje sa zo 4 bylín
 • pridáva sa do neho aj konope

Najväčšiu popularitu zožala počas francúzskych koloniálnych vojen, ktoré sa uskutočňovali v Severnej Afrike (1830). Vojaci vypili dávku absinthu ako prevenciu proti malárií, dyzentérii a iným rôznym chorobám. Tento nápoj slúžil aj ako dezinfekcia pitnej vody.

Prišli nato, že tento nápoj je veľmi účinný a v armáde sa používal často.

Konzumácia absinthu sa považovala za akousi módou aj u francúzskych kolonistov a v Alžírsku emigrantov. V tom období sa zjavovala u vojakov  Severnej Afriky paranoidná schyzofrénia, ktorá sa inak nazývala aj „le cafard“.

Vojaci vracajúci sa naspäť do Francúzska si do krajiny priniesli aj vášeň k tomuto alkoholickému nápoju. Preslávila sa aj vďaka neobyčajne úspešných vojen a v Paríži sa stala veľmi pôsobivým a ušľachtilým nápojom. Čoskoro sa pitie absintu stal akýmsi zvykom, ktorý prechádzal od vojakov po meštianstvo. Vyskytlo, že veľmi dlho éra absintu netrvala dlho, no vo Francúzsku ju uznávajú aj v súčasnosti.

 

Už za čias Napoleona

V roku 1852-1870 za čias Napoleona III. bolo pitie absintu typické pre parížsky život. Keď sa v roku 1848 revolúcia potlačila, dostali kompletnú moc na pitie absinthu, a tým sa absinth rozšíril po celom svete.

 

Tip redakcie: Absinth ĎábelAbsinth Ďábel 0,7 l - 0

 • 70-%tný alkohol
 • vznikol vďaka spojeniu starej receptúry a mnohoročných skúseností
 • objem fľaše je 0,5l

 

Tento nápoj bol zavŕšením celého dňa. Pil sa zvyčajne medzi piatou a siedmou hodinou.Tieto dve hodiny sa v minulosti nazývali aj ako “Zelená hodinka” a bola určená na pitie absinthu kde bolo ideálne vypiť iba jednu dávku. Jeho popularita čoraz viac stúpala a v roku 1880 bol známy po celom Francúzsku dokonca viac ako víno.

Jeho silné účinky sa prejavovali ako verejná hystéria a práve preto jeho šírenie bolo také veľké. Veľa ľudí sa z absinthu stalo alkoholikmi a dokonca jeho užívanie sa považovalo za vstupenku do blázinca.

Veľký zvrat nastal, keď švajčiarsky farmám Jean Lanfray a známi alkoholik v roku 1905 pod vplyvom veľkého množstva absinthu a ďalších alkoholických nápojov zavraždil celú svoju rodinu a takmer aj seba. Predtým mal údajne vypiť dva poháre absinthu. Tragédia sa dostala na titulnú stranu všetkých európskych novín. Týmto začali ľudia šalieť a začalo sa rozširovať, že požitie absinthu zabíja ľudí a robí z nich bláznov. Dokonca sa v niektorých krajinách predaj zakázal.

V roku 2004 sa švajčiarsky parlament rozhodol, že absinth po 100 rokoch znova legalizuje. V tejto krajine bol zakázaný od roku 1907. Amsterdamský súd vyhlásil zákon o zákaze užívania absinthu za neplatný v roku 1909.

V dnešnej dobe výrobcovia dodržiavajú prísne smernice vzťahujúce sa na množstvo tujónu, ktoré spôsobuje ochrnutie nervovej sústavy. Norma nesmie prekročiť 10 mg/l, kde normy v bežných liehovinách predstavujú 35 mg/l. Okolo absinthu sa točí ešte veľa nevyriešených záhad, no u zákazníkov má tento elixír čoraz väčší úspech.

Aj napriek tomu, že bol tento nápoj v minulosti zakázaný, dodnes priťahuje rôzne generácie ľudí presne tak ako v minulosti.

absinth

 

Zákazy

Ani jeden druh alkoholu si neprešiel toľkými zákazmi ako Absinth. Bol zákazom priam celé 20. storočie. Zákazy nastali v období po veľkej tragédií švajčiarskeho farmára, ktoré sa dostali dokonca až do ústavy no predtým bol zakázaný v Belgicku a Brazílií v roku 1906.

Hneď potom sa to šírilo po celom svete ako epidémia. Absinth sa tak v roku zakázal v Spojených štátoch v roku 1912 a Francúzi dva roky nato. V Nemecku v roku 1923, v Taliansku 1926 atď. Obrátenie nastalo až v 90. rokoch, kde sa znova postavil na nohy a opäť sa zaradil medzi veľmi obľúbený alkohol.

Jeho obmedzenia pretrvávajú aj súčasnosti. Mnoho krajín reguluje množstvo thujonu, ktoré absinth môže obsahovať. Je to látka, ktorá mala vraj halucinogénne účinky, no koncom 20. storočia boli tieto domnienky vyvrátené.

Vyskúšajte tiež Jameson, Diplomatico rum alebo Brandy

Ako sa pije absinth

Len obvykle sa pije absinth neriedený, no v minulosti to bol rituál. Príprava tohto alkoholického nápoja je veľmi dôležitá.

Postup je jednoduchý. Do pohára vlejeme 4 cl absintu. Krížom cez pohár položíme lyžicu, ktorá je špeciálne perforovaná a položíme navrch kocku cukru. Ľadovú vodu začneme kvapkať na kocku cukru veľmi pomaly tak, aby sa začal absint riediť. Týmto procesom sa začne po chvíli vytvárať tzv. louche efekt – zákal.

Zapríčiňujú ho silice anízu a feniklu, ktoré sa vo vode rozpúšťajú. Tento “zákal” pomaličky stúpa na hladinu a ak je správne riedený zmení svoju farbu na mliečne bielu.

Tipy na rum Diplomatico rum:

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Zistiť cenu

Absinth Ďábel

Absinth Ďábel 0,7 l - 0

 • 70-%tný alkohol
 • vznikol vďaka spojeniu starej receptúry a mnohoročných skúseností
 • objem fľaše je 0,5l

bevmarket  

Reality Absinth Bitter
Bairnsfather Reality Absinth Bitter

 • 60-%tný alkohol
 • byliny na výrobu sa zbierajú v čase, keď ich chuť a obsah liečivín je na vrchole

Absinth

 • pôvodom je zo Švajčiarska
 • vhodný aj do kokteilov
 • palina pravá je základnou surovinou
bevmarket

 

Ako pôsobí na zdravie?

Rôzne výskumy sa zaoberali rozborom absinthov, ktoré boli vyrobené v roku 1915. Ukázali, že jeho účinky a obsah thujovu pred zákazom boli značne nadhodené. Podľa prieskumu menej ako 5 mg na 1 kilogram pri konzumácií nie je badateľné. Zistili, ak niekto vypije 1 liter absinthu za jeden večer, skôr sa otrávi alkoholom ako keby mali nastať účinky tujonu.

Absinth druhy

Môže byť zelený nazývaný aj ako “verte” a priezračný nazývaný ako “blanche. Jeho tradičnú farbu (zelenú) spôsobuje chlorofyl rastlín z druhej macerácie. a preto sa naplňuje do tmavozeleného skla. Chlorofyl reaguje na slnečné žiarenie a reaguje na nápoj, ktorý tak mení svoju farbu na olivovo zelenú až hnedú. Celkovo je druhov vyše 20, vymenujeme niekoľko z nich.

Absinth Hills – obsah alkoholu tvorí 70% a objemom 0.7 l, má jemnú chuť. Výroba sa zahájila v Československu v roku 1920 a snažia sa ho napodobňovať rôzne likéry.

Grune Fee Absinth (malá sestra Mata Hari) – tradičná uchovávaná od roku 1881 so starou originálnou chuťou. Obsah alkoholu tvorí 55% a objem 0,7 l. Vyznačuje sa sladkou vôňou, ktorá je spôsobená fialovými koreňmi a škoricou.

 

Tip redakcie: Absinth ĎábelAbsinth Ďábel 0,7 l - 0

 • 70-%tný alkohol
 • vznikol vďaka spojeniu starej receptúry a mnohoročných skúseností
 • objem fľaše je 0,5l

 

Bairnsfather Extra An´z Absinth Bitt – zmierňuje horkosť a je vyrobená s 55% obsahom alkoholu a objemom 0,75 l.  Obsahuje 32 až 35 mg/kg psychoaktívnej látky “thujon” z paliny pravej. Má jemnú chuť, ktorá vyrovnáva horkosť.

Berge Vert and Vif Absinthe – Tento alkohol obsahuje bylinné prísady, ktoré sú macetované a tak destilované. Destilácia môže prebiehať aj v dvoch fázach, kde sa ďalšie byliny doplňujú alebo obmieňajú. Obsah alkoholu je 55% a objem 0,7 l.

Tabu classic absinth – hlavný vzhľad je neonovo zelený ale existujú aj iné sfarbenia. Aróma je korenistá možno ju označiť aj ako čierne želé. Objem alkoholu je 55% s objemom 0,7 l.

Bairnsfather Kyle Cannabis Absinth–  je sfarbená do zelena vďaka chlorofylu. Má bohatú chuť a jemnosť pretože obsahuje nedestilovanú zmes štyroch liečivých bylín pestovaných v Jaseníkách. Všetky byliny sú ručne zbierané v ich vrcholnom rozkvete. Finálnou zložkou je horská voda, ktorú neupravujú. Obsah alkoholu je 55% s objemom 1 l.

 

Bairnsfather Kyle Cannabis Absinth

Tip na produkt:  Bairnsfather Kyle Cannabis Absinth

 • obsahuje maximálny obsah nedestilovanej zmesy liečivých bylín
 • pripravuje sa zo 4 bylín
 • pridáva sa do neho aj konope

 

Jacques Senaux green absinth– jej chuť je veľmi výrazná a balenie je v atraktívnej fľaši. Objem alkoholu je 70% a obem 0,7 l. Tento druh absinthu je doporučený riediť s vodou kvôli jeho vysokému obsahu alkoholu.

Bairnsfather LaDora Absinth– tento elixír je pomenovaný podľa hlavných zložiek a jej príchuti. Pochádza z kolekcie rôznych bylín, ktoré dodávajú množstvo bylinných esencií. Obsah alkoholu vo fľaši je 55% a objem 1 l.

Fleurus du Mal boisson spiritueuse- je to veľmi špeciálny absint, ktorý je vyrobený z originálneho receptu od Julesa Girarda. Je to harmonická zmes obohatená o jemnú chuť citrónovníka, mäty a aníz. Obsahuje plnú silu tradície, ktoré sú použité aj ako základ pre prémiové koktaily. Obsah alkoholu predstavuje 55% a objem 0,7 l.

absinth

 

Absinth cena

Cena týchto elixírov závisí podľa druhu, obsahu alkoholu v percentách, rokov výroby a podobne. Na našom trhu ich nájdete sú cenovo dostupné a veľmi obľúbená.

 

Tip na kvalitný e-shop: 

bevmarket

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Absinth v minulosti ako liek
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+